GS 14
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Charlotte Bouwer | ZA | De Hoop Primary School | No | - |
[2] | Nikilitha Ndungane | ZA | Old Edwardian Society | No | - |
[3] | Megan van Vuuren | ZA | Glen Country Club | No | - |
[4] | Lyndsey Philipps | ZA | anthony harris tennis academy | No | - |
[5] | Siyolise Schultz | ZA | anthony harris tennis academy | No | - |
[6] | Lea Dube | ZA | St. Mary's Kloof High | No | - |
[7] | Morakane Molaoa | ZA | Polokwane Tennis Club | No | - |
[8] | Catarina Braun | Notwane | No | - | |
[9] | Milan Van Heerden | ZA | Lowveld Juniors | No | - |
[10] | Alternate Alternate 5 | ZA | Yes | Courtney Kemp | |
[11] | Liyabukwa Magigaba | Theodor Herzl Primary | No | - | |
[12] | Paballo Chuene | lebowakgomo club | No | - | |
[13] | Tamere Stewart | ZA | Laerskool Hartenbos | No | - |
[14] | Hanri Van Rooyen | Welgemoed Tennis Club | No | - | |
[15] | Dene Fraser | Hugenote High | No | - | |
[16] | Annabelle Van Zyl | Mooirivier Laerskool | No | - | |
- | Leane Troskie | Courtrai Laerskool | No | - | |
- | Juliette Corbett | Courtrai Laerskool | No | - | |
- | Rumé Van Zyl | Laerskool Robertson | No | - | |
- | Imke Geldenhuys | Laerskool Vredendal | No | - | |
- | Michaela Boustred | Rhenish Laerskool | No | - | |
- | Karla van Wyk | Welgemoed Tennis Club | No | - | |
- | Ella Jonker | ZA | Welgemoed Tennis Club | No | - |
- | Annabelle Leith | ZA | Welgemoed Tennis Club | No | - |
- | Lisa Jonker | ZA | Welgemoed Tennis Club | No | - |
- | Atlegang Monnakgotla | ZA | Tygervalley Primary | No | - |
- | Rileigh de kock | Van Riebeeck Strand Primary | No | - | |
- | Emma Watson | ZA | Botanic Club - Graaff Reinet | No | - |
- | aphelele Mbatha | No | - | ||
- | Elizabeth De Waal | Wesbank Tennis Club Oudtshoorn | No | - | |
- | Alternate Alternate 4 | ZA | Yes | Megan Mackie | |
- | Alternate Alternate 2 | ZA | Yes | Suhani Dulabh | |
- | Alternate Alternate | Witfield Tennis Club | Yes | Natasha White | |
- | Jessica Wakefield | St. Mary's Kloof High | No | - | |
- | Kutlwano Maremeni | ZA | Curro Salt Rock | No | - |
- | Marizelle Gower | ZA | Lowveld Juniors | No | - |
- | Perrin Reitz | Nelspruit Primary School | No | - | |
- | Michelle Wagner | ZA | Curro Nelspruit | No | - |
- | Chanel Duarte | ZA | Bailliepark | No | - |
- | Amé Snyman | ZA | Chrismar Tennis Club | No | - |
- | Nayla Waldherr | LI | Constantia Tennis Club | No | - |
- | Mila Heneke | ZA | Recreation Tennis Club | No | - |
- | Merryn van der Merwe | Atlantic tennis Academy | No | - | |
- | Olivia Hipkin | ZA | Strand | No | - |
- | Roxie Van Heerden | ZA | Kenridge Primary School | No | - |
- | Sophie Burchell | Micklefield Primary School | No | - | |
- | Emily Pinder | ZA | Oakhurst Primary School | No | - |
- | Zariyah Joubert | ZA | Western Cape | No | - |
- | Monet Deutschmann | ZA | Paarl Girls High | No | - |
- | Lizé Buys | ZA | Stellenbosh Laerskool | No | - |
- | Heike Keulder | Hermanus Tennis Academy | No | - | |
- | Mikayla Barnard | ZA | No | - | |
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Megan Mackie | ZA | Laerskool Eikestad | No | - |
- | Suhani Dulabh | ZA | Curro Sitari Independent School | No | - |
- | Mandie Claassens | ZA | Oranje Meisies Laer | No | - |
[10] | Courtney Kemp | ZA | Kelvin Grove Tennis Club | No | - |
- | Erin Dold-Chapman | ZA | Collegiate Primary | No | - |
Withdrawn (Late) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Natasha White | ZA | Diosecan School for Girls Grahamstown | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2023-12-09 8:00am | A2 | UCT - Court 1 |
Roxie Van Heerden
|
Lisa Jonker
|
6-2, 6-0 |
2023-12-09 8:00am | A3 | UCT - Court 2 |
Kutlwano Maremeni
|
Leane Troskie
|
6-2, 6-3 |
2023-12-09 8:00am | A4 | UCT - Court 3 |
Heike Keulder
|
Tamere Stewart [13]
|
1-6, 1-6 |
2023-12-09 8:00am | A6 | UCT - Court 4 |
Rileigh de kock
|
Jessica Wakefield
|
6-1, 6-2 |
2023-12-09 8:00am | A7 | UCT - Court 5 |
Emma Watson
|
Annabelle Leith
|
6-1, 6-3 |
N/A | A10 | UCT - Court 6 |
Alternate Alternate
(Did not play)
|
Rumé Van Zyl
|
Walkover |
N/A | A11 | UCT - Court 7 |
aphelele Mbatha
(Did not play)
|
Michaela Boustred
|
Walkover |
2023-12-09 9:15am | A13 | UCT - Court 1 |
Hanri Van Rooyen [14]
|
Sophie Burchell
|
6-4, 6-1 |
2023-12-09 9:15am | A14 | UCT - Court 2 |
Michelle Wagner
|
Imke Geldenhuys
|
1-6, 0-6 |
2023-12-09 9:15am | A15 | UCT - Court 3 |
Monet Deutschmann
|
Emily Pinder
|
6-0, 6-0 |
2023-12-09 9:15am | A18 | UCT - Court 4 |
Juliette Corbett
|
Chanel Duarte
|
6-2, 6-1 |
N/A | A19 | UCT - Court 5 |
Alternate Alternate 4
(Did not play)
|
Alternate Alternate 2
|
Walkover |
2023-12-09 9:15am | A20 | UCT - Court 6 |
Merryn van der Merwe
|
Dene Fraser [15]
|
6-0, 6-0 |
2023-12-09 9:15am | A22 | UCT - Court 7 |
Ella Jonker
|
Perrin Reitz
|
6-0, 6-1 |
2023-12-09 10:30am | A23 | UCT - Court 1 |
Olivia Hipkin
|
Nayla Waldherr
|
6-2, 7-6 |
2023-12-09 10:30am | A26 | UCT - Court 2 |
Atlegang Monnakgotla
|
Karla van Wyk
|
1-6, 1-6 |
2023-12-09 10:30am | A27 | UCT - Court 3 |
Amé Snyman
|
Marizelle Gower
|
6-0, 6-1 |
2023-12-09 10:30am | A28 | UCT - Court 4 |
Mikayla Barnard
|
Annabelle Van Zyl [16]
|
1-6, 1-6 |
2023-12-09 10:30am | A30 | UCT - Court 5 |
Elizabeth De Waal
|
Lizé Buys
|
1-6, 0-6 |
2023-12-09 10:30am | A31 | UCT - Court 6 |
Mila Heneke
|
Zariyah Joubert
|
6-3, 6-2 |
2023-12-09 10:30am | A33 | UCT - Court 7 |
Charlotte Bouwer [1]
|
Roxie Van Heerden
|
6-0, 6-0 |
2023-12-09 11:45am | A34 | UCT - Court 1 |
Kutlwano Maremeni
|
Tamere Stewart [13]
|
0-6, 0-6 |
2023-12-09 11:45am | A35 | UCT - Court 2 |
Paballo Chuene [12]
|
Rileigh de kock
|
7-6(2), 6-3 |
2023-12-09 11:45am | A36 | UCT - Court 3 |
Emma Watson
|
Morakane Molaoa [7]
|
4-6, 2-6 |
2023-12-09 11:45am | A37 | UCT - Court 4 |
Megan van Vuuren [3]
|
Rumé Van Zyl
|
6-0, 6-0 |
2023-12-09 11:45am | A38 | UCT - Court 5 |
Michaela Boustred
|
Milan Van Heerden [9]
|
1-6, 0-6 |
2023-12-09 11:45am | A39 | UCT - Court 6 |
Hanri Van Rooyen [14]
|
Imke Geldenhuys
|
2-6, 2-6 |
2023-12-09 11:45am | A40 | UCT - Court 7 |
Monet Deutschmann
|
Lea Dube [6]
|
2-6, 1-6 |
2023-12-09 11:45am | A41 | UCT - Court 8 |
Siyolise Schultz [5]
|
Juliette Corbett
|
6-0, 6-1 |
N/A | A42 | UCT - Court 1 |
Alternate Alternate 2
(Did not play)
|
Merryn van der Merwe
|
Walkover |
2023-12-09 1:00pm | A43 | UCT - Court 2 |
Liyabukwa Magigaba [11]
|
Ella Jonker
|
1-6, 0-6 |
2023-12-09 1:00pm | A44 | UCT - Court 3 |
Olivia Hipkin
|
Lyndsey Philipps [4]
|
0-6, 0-6 |
2023-12-09 1:00pm | A45 | UCT - Court 4 |
Catarina Braun [8]
|
Karla van Wyk
|
4-6, 6-1, 6-1 |
2023-12-09 1:00pm | A46 | UCT - Court 5 |
Amé Snyman
|
Annabelle Van Zyl [16]
|
0-6, 1-6 |
N/A | A47 | UCT - Court 6 |
Alternate Alternate 5 [10]
(Did not play)
|
Lizé Buys
|
Walkover |
2023-12-09 1:00pm | A48 | UCT - Court 7 |
Mila Heneke
|
Nikilitha Ndungane [2]
|
2-6, 2-6 |
2023-12-10 8:00am | A49 | UCT - Court 1 |
Charlotte Bouwer [1]
|
Tamere Stewart [13]
|
6-1, 6-0 |
2023-12-10 8:00am | A50 | UCT - Court 2 |
Paballo Chuene [12]
|
Morakane Molaoa [7]
|
2-6, 0-6 |
2023-12-10 8:00am | A51 | UCT - Court 3 |
Megan van Vuuren [3]
|
Milan Van Heerden [9]
|
6-3, 6-1 |
2023-12-10 8:00am | A52 | UCT - Court 4 |
Imke Geldenhuys
|
Lea Dube [6]
|
6-3, 6-4 |
2023-12-10 8:00am | A53 | UCT - Court 5 |
Siyolise Schultz [5]
|
Merryn van der Merwe
|
6-3, 6-2 |
2023-12-10 8:00am | A54 | UCT - Court 6 |
Ella Jonker
|
Lyndsey Philipps [4]
|
3-6, 2-6 |
2023-12-10 8:00am | A55 | UCT - Court 7 |
Catarina Braun [8]
|
Annabelle Van Zyl [16]
|
3-6, 4-6 |
2023-12-10 8:00am | A56 | UCT - Court 8 |
Lizé Buys
|
Nikilitha Ndungane [2]
|
2-6, 3-6 |
2023-12-11 8:00am | A57 | UCT - Court 2 |
Charlotte Bouwer [1]
|
Morakane Molaoa [7]
|
6-0, 6-1 |
2023-12-11 8:00am | A58 | UCT - Court 3 |
Megan van Vuuren [3]
|
Imke Geldenhuys
|
6-4, 6-1 |
2023-12-11 8:00am | A59 | UCT - Court 4 |
Siyolise Schultz [5]
|
Lyndsey Philipps [4]
|
3-6, 7-5, 3-6 |
2023-12-11 8:00am | A60 | UCT - Court 5 |
Annabelle Van Zyl [16]
|
Nikilitha Ndungane [2]
|
6-4, 2-6, 4-6 |
2023-12-12 8:00am | A61 | PAR - Court 5 |
Charlotte Bouwer [1]
|
Megan van Vuuren [3]
|
6-7, 3-6 |
2023-12-12 8:00am | A62 | PAR - Court 6 |
Lyndsey Philipps [4]
|
Nikilitha Ndungane [2]
|
1-6, 6-2, 6-3 |
2023-12-13 8:00am | A63 | PAR - Court 3 |
Megan van Vuuren [3]
|
Lyndsey Philipps [4]
|
1-6, 6-1, 6-2 |
2023-12-13 8:00am | B1 | PAR - Court 9 |
Charlotte Bouwer [1]
|
Nikilitha Ndungane [2]
|
6-0, 6-3 |
2023-12-11 11:00am | C1 | UCT - Court 1 |
Morakane Molaoa [7]
|
Imke Geldenhuys
|
6-2, 6-1 |
2023-12-11 12:30pm | C2 | UCT - Court 3 |
Siyolise Schultz [5]
|
Annabelle Van Zyl [16]
|
6-0, 6-4 |
2023-12-12 8:00am | C3 | UCT - Court 2 |
Morakane Molaoa [7]
|
Siyolise Schultz [5]
|
1-6, 1-6 |
2023-12-12 8:00am | D1 | UCT - Court 1 |
Imke Geldenhuys
|
Annabelle Van Zyl [16]
|
2-6, 6-4, 10-6 |
2023-12-11 8:00am | E1 | UCT - Court 6 |
Tamere Stewart [13]
|
Paballo Chuene [12]
|
6-0, 6-1 |
2023-12-11 8:00am | E2 | UCT - Court 7 |
Milan Van Heerden [9]
|
Lea Dube [6]
|
4-6, 5-7 |
2023-12-11 8:00am | E3 | UCT - Court 1 |
Merryn van der Merwe
|
Ella Jonker
|
4-6, 1-6 |
2023-12-11 9:30am | E4 | UCT - Court 2 |
Catarina Braun [8]
|
Lizé Buys
|
6-1, 6-4 |
2023-12-11 12:30pm | E5 | UCT - Court 4 |
Tamere Stewart [13]
|
Lea Dube [6]
|
7-6(1), 6-3 |
2023-12-11 12:30pm | E6 | UCT - Court 5 |
Ella Jonker
|
Catarina Braun [8]
|
2-6, 5-7 |
2023-12-12 11:00am | E7 | UCT - Court 7 |
Tamere Stewart [13]
|
Catarina Braun [8]
|
6-3, 4-6, 5-10 |
2023-12-12 11:00am | F1 | UCT - Court 4 |
Lea Dube [6]
|
Ella Jonker
|
6-1, 6-2 |
2023-12-11 12:30pm | G1 | UCT - Court 6 |
Paballo Chuene [12]
|
Milan Van Heerden [9]
|
1-6, 1-6 |
2023-12-11 12:30pm | G2 | UCT - Court 7 |
Merryn van der Merwe
|
Lizé Buys
|
3-6, 0-6 |
2023-12-12 8:00am | G3 | UCT - Court 5 |
Milan Van Heerden [9]
|
Lizé Buys
|
3-6, 6-7(5) |
2023-12-12 8:00am | H1 | UCT - Court 6 |
Paballo Chuene [12]
|
Merryn van der Merwe
|
2-6, 6-3, 11-9 |
2023-12-10 9:15am | I1 | UCT - Court 1 |
Roxie Van Heerden
|
Kutlwano Maremeni
|
6-2, 7-5 |
2023-12-10 9:15am | I2 | UCT - Court 2 |
Rileigh de kock
|
Emma Watson
|
7-6(5), 6-2 |
2023-12-10 9:15am | I3 | UCT - Court 3 |
Rumé Van Zyl
|
Michaela Boustred
|
6-2, 6-0 |
2023-12-10 9:15am | I4 | UCT - Court 4 |
Hanri Van Rooyen [14]
|
Monet Deutschmann
|
1-6, 1-6 |
2023-12-10 9:15am | I6 | UCT - Court 5 |
Liyabukwa Magigaba [11]
|
Olivia Hipkin
|
6-4, 6-3 |
2023-12-10 9:15am | I7 | UCT - Court 6 |
Karla van Wyk
|
Amé Snyman
|
6-3, 6-2 |
2023-12-11 9:30am | I9 | UCT - Court 3 |
Roxie Van Heerden
|
Rileigh de kock
|
6-1, 6-0 |
2023-12-11 9:30am | I10 | UCT - Court 4 |
Rumé Van Zyl
|
Monet Deutschmann
|
2-6, 1-6 |
N/A | I11 | UCT - Court 5 |
Juliette Corbett
(Did not play)
|
Liyabukwa Magigaba [11]
|
Walkover |
2023-12-11 9:30am | I12 | UCT - Court 6 |
Karla van Wyk
|
Mila Heneke
|
6-0, 6-1 |
2023-12-11 2:00pm | I13 | UCT - Court 6 |
Roxie Van Heerden
|
Monet Deutschmann
|
2-6, 0-6 |
2023-12-11 2:00pm | I14 | UCT - Court 2 |
Liyabukwa Magigaba [11]
|
Karla van Wyk
|
1-6, 1-6 |
2023-12-12 8:00am | I15 | UCT - Court 7 |
Monet Deutschmann
|
Karla van Wyk
|
6-0, 6-0 |
N/A | J1 | UCT - Court 1 |
Roxie Van Heerden
(Did not play)
|
Liyabukwa Magigaba [11]
|
Walkover |
2023-12-11 2:00pm | K1 | UCT - Court 3 |
Rileigh de kock
|
Rumé Van Zyl
|
5-7, 0-6 |
2023-12-12 8:00am | K2 | UCT - Court 4 |
Juliette Corbett
|
Mila Heneke
|
6-3, 6-4 |
2023-12-12 10:30am | K3 | UCT - Court 2 |
Rumé Van Zyl
|
Juliette Corbett
|
6-2, 6-1 |
2023-12-12 10:30am | L1 | UCT - Court 3 |
Rileigh de kock
|
Mila Heneke
|
7-6(5), 6-3 |
2023-12-11 9:30am | M1 | UCT - Court 7 |
Kutlwano Maremeni
|
Emma Watson
|
2-6, 2-6 |
2023-12-11 9:30am | M2 | UCT - Court 1 |
Michaela Boustred
|
Hanri Van Rooyen [14]
|
3-6, 1-6 |
2023-12-11 2:00pm | M5 | UCT - Court 5 |
Emma Watson
|
Hanri Van Rooyen [14]
|
6-4, 6-2 |
2023-12-11 12:30pm | M6 | UCT - Court 2 |
Olivia Hipkin
|
Amé Snyman
|
2-6, 0-6 |
2023-12-12 9:15am | M7 | UCT - Court 4 |
Emma Watson
|
Amé Snyman
|
6-1, 3-6, 10-5 |
2023-12-12 9:15am | N1 | UCT - Court 5 |
Hanri Van Rooyen [14]
|
Olivia Hipkin
|
6-2, 6-2 |
2023-12-11 2:00pm | O1 | UCT - Court 7 |
Kutlwano Maremeni
|
Michaela Boustred
|
7-5, 6-2 |
2023-12-09 2:15pm | Q2 | UCT - Court 2 |
Leane Troskie
|
Heike Keulder
|
0-6, 1-6 |
2023-12-09 2:15pm | Q7 | UCT - Court 3 |
Sophie Burchell
|
Michelle Wagner
|
6-0, 6-0 |
2023-12-09 2:15pm | Q14 | UCT - Court 5 |
Marizelle Gower
|
Mikayla Barnard
|
1-6, 1-6 |
2023-12-10 9:15am | Q17 | UCT - Court 7 |
Lisa Jonker
|
Heike Keulder
|
6-7(1), 3-6 |
2023-12-10 9:15am | Q18 | UCT - Court 8 |
Jessica Wakefield
|
Annabelle Leith
|
2-6, 1-6 |
2023-12-10 10:30am | Q20 | UCT - Court 1 |
Sophie Burchell
|
Emily Pinder
|
7-5, 6-2 |
2023-12-10 10:30am | Q21 | UCT - Court 2 |
Chanel Duarte
|
Dene Fraser [15]
|
6-4, 6-1 |
2023-12-10 10:30am | Q22 | UCT - Court 3 |
Perrin Reitz
|
Nayla Waldherr
|
1-6, 2-6 |
2023-12-10 10:30am | Q23 | UCT - Court 4 |
Atlegang Monnakgotla
|
Mikayla Barnard
|
2-6, 0-6 |
2023-12-10 10:30am | Q24 | UCT - Court 5 |
Elizabeth De Waal
|
Zariyah Joubert
|
1-6, 1-6 |
2023-12-11 11:00am | Q25 | UCT - Court 3 |
Heike Keulder
|
Annabelle Leith
|
6-3, 7-6(2) |
2023-12-11 11:00am | Q27 | UCT - Court 4 |
Chanel Duarte
|
Nayla Waldherr
|
6-2, 6-4 |
2023-12-11 11:00am | Q28 | UCT - Court 5 |
Mikayla Barnard
|
Zariyah Joubert
|
6-1, 6-1 |
2023-12-11 3:30pm | Q29 | UCT - Court 2 |
Heike Keulder
|
Sophie Burchell
|
7-6(4), 7-6(4) |
2023-12-11 3:30pm | Q30 | UCT - Court 3 |
Chanel Duarte
|
Mikayla Barnard
|
2-6, 5-7 |
2023-12-12 9:15am | Q31 | UCT - Court 6 |
Heike Keulder
|
Mikayla Barnard
|
3-6, 1-6 |
2023-12-12 9:15am | R1 | UCT - Court 7 |
Sophie Burchell
|
Chanel Duarte
|
6-2, 6-1 |
2023-12-11 3:30pm | S2 | UCT - Court 4 |
Nayla Waldherr
|
Zariyah Joubert
|
5-7, 1-6 |
2023-12-12 10:30am | S3 | UCT - Court 1 |
Annabelle Leith
|
Zariyah Joubert
|
3-6, 1-6 |
2023-12-11 11:00am | U1 | UCT - Court 6 |
Lisa Jonker
|
Jessica Wakefield
|
6-1, 6-0 |
2023-12-11 11:00am | U3 | UCT - Court 7 |
Dene Fraser [15]
|
Perrin Reitz
|
6-1, 6-1 |
2023-12-11 11:00am | U4 | UCT - Court 2 |
Atlegang Monnakgotla
|
Elizabeth De Waal
|
4-6, 1-6 |
2023-12-11 3:30pm | U5 | UCT - Court 5 |
Lisa Jonker
|
Emily Pinder
|
4-6, 6-3, 10-6 |
2023-12-11 3:30pm | U6 | UCT - Court 6 |
Dene Fraser [15]
|
Elizabeth De Waal
|
6-2, 6-2 |
2023-12-12 10:30am | U7 | UCT - Court 2 |
Lisa Jonker
|
Dene Fraser [15]
|
6-3, 6-0 |
2023-12-12 10:30am | V1 | UCT - Court 3 |
Emily Pinder
|
Elizabeth De Waal
|
6-2, 2-6, 3-10 |
2023-12-11 3:30pm | W2 | UCT - Court 7 |
Perrin Reitz
|
Atlegang Monnakgotla
|
2-6, 5-7 |
2023-12-12 10:30am | W3 | UCT - Court 4 |
Jessica Wakefield
|
Atlegang Monnakgotla
|
6-1, 6-2 |
2023-12-10 10:30am | Y13 | UCT - Court 6 |
Leane Troskie
|
Michelle Wagner
|
6-0, 6-0 |
N/A | Y15 | UCT - Court 1 |
Leane Troskie
(Did not play)
|
Marizelle Gower
|
Walkover |